Chińskie felgi stalowe – czy naprawdę warto?

Wielu kierowców uważa, że lepiej jest kupić chińskiej, ale nowe felgi stalowe niż kupować felgi markowe, ale używane. Tłumaczą to, że nowe to nowe, więc na pewno będą bardziej wytrzymałe niż felgi, które już kilka sezonów były użytkowane.

W rzeczywistości problem jest znacznie bardziej skomplikowany, gdyż w ostatnich latach pojawiło się wielu nowych – tanich – producentów felg z Dalekiego Wschodu. Ostra konkurencja na rynku felg wymusiła obniżkę cen, a co za tym idzie niestety i jakości. W konsekwencji do Polski sprowadzane są felgi stalowe z Chin, które nie mają atestów dopuszczających do ruchu, opracowanych na podstawie wielu badań wytrzymałościowych i obciążeniowych. Na pozór wyglądają dobrze i są nowe, więc wielu kierowców decyduje się na zakup nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Fatalna jakość takich felg, które często są produkowane ze stali budowlanej (o znacznie mniejszej wytrzymałości i odporności np. na uderzenia – ale za to dużo tańszej), niecentryczność wykonania otworów montażowych przy śrubach i w otworze na piastę, a także problemy z wyważeniem wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo użytkowników i to nie tylko zimą, ale także przez cały rok.

Należy zwrócić także uwagę na fakt, że takie felgi stalowe Warszawa są bardzo ciężkie, co na pierwszy rzut oka jest dostrzegalne w porównaniu z felgami renomowanych producentów takich jak ALCAR Stahlrad (dawniej KFZ).

Powłoka lakiernicza jaką pokryte są te felgi jest bardzo cienka i z farb bez odpowiednich utwardzaczy, co w konsekwencji prowadzi to odprysków i szybszego rdzewienia felg po zimie.

Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę to fakt, iż felgi muszą umożliwiać odpowiednie schłodzenie i wentylowanie hamulców, co przez nieprecyzyjne wykonanie a także nietrzymanie parametrów fabrycznych dla felg do danego samochodu prowadzi do problemów z przegrzewającymi się hamulcami. Istnieje także ryzyko zsunięcia się opony z takiej felgi, gdyż odlew na rancie felgi jest zbyt mały i nie zawsze jest w stanie utrzymać oponę na feldze w przypadku jazdy na zbyt niskim ciśnieniu powietrza lub gwałtownego ubytku powietrza np. po przebiciu opony.

Dlatego często lepiej jest kupić felgi używane, ale markowe i w dobrym stanie niż wyroby chińskie.

Dodaj komentarz